Georgia Dugout Club Tournament - Week 2 Preview
February 24, 2022
The second weekend of the annual Georgia Dugout Club Tournament comes to LakePoint Sports in Emerson, GA on Feb. 25th and 26th. The event brings together 32 schools from across the entire state of Georgia, many of whom are highly regarded for their historical success and present talent. Today, we will preview the eight pods, complete with schools, location, time, and prospects to watch.
The entire event will be livestreamed on PlaySight.
Joe Lattanzi Division
Field 9 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | North Paulding (#7-7A) | vs | Blessed Trinity (#7-5A) |
6:30 | Parkview (#1-7A) | vs | Cherokee (#8-7A) | |
2/26 | 10:00 | Cherokee (#8-7A) | vs | Blessed Trinity (#7-5A) |
12:30 | Cherokee (#8-7A) | vs | North Paulding (#7-7A) | |
3:00 | Parkview (#1-7A) | vs | Blessed Trinity (#7-5A) |
|
5:30 | Parkview (#1-7A) | vs | North Paulding (#7-7A) |
Catchers: C Grayson Taylor (2022; South Alabama), C/3B Cayden Sheffield (2024; Houston)
Outfielders: OF Jayden Talik (2022; Young Harris), OF Andrew Opata (2022; North Georgia), OF Jackson Bradfield (2024; Uncommitted), OF/RHP Cooper Milford (2023; Georgia), OF/LHP Justice Haynes (2023; Uncommitted)
Infielders: 1B/RHP Tysen Benford (2022; Wallace State), SS/RHP Payton Doyle (2023; Uncommitted), 2B/OF Collin Wade (2022; Uncommitted), SS/RHP Ashton Odak (2023; Uncommitted), 1B/RHP Landon Stripling (2023; Mercer), SS/RHP Colin Houck (2023; Uncommitted), 1B/OF Jabari Daniely (2022; Uncommitted, 3B Ali Banks (2023; Uncommitted), 2B Cayden Gaskin (2022; Florida Southwestern), 3B Cade Brown (2024; Uncommitted), 3B Tyler Presnell (2022; West Georgia), 1B Landon Luster (2022; Uncommitted), SS Nate Courtwright (2022; Uncommitted), 1B/LHP Max Puckett (2022; Mercer)
Pitchers: LHP Jake Hembree (2023; Georgia), RHP Charlie Siegel (2022; Uncommitted), RHP Davis Budd (2023; Uncommitted), RHP Matthew Holcomb (2022; Young Harris), LHP Ford Thompson (2024; Georgia Tech), RHP Garrett Lambert (2023; Mercer), RHP Thorpe Musci (2024; Georgia Tech), RHP Max Eichenberger (2022; Georgia Southern), RHP Chase Meyer (2023; Uncommitted), RHP/1B Lex Kenny (2022; Uncommitted), RHP/3B Chase Goddard (2022; Uncommitted), RHP/OF Tyler Goddard (2022: Uncommitted), RHP/OF Asher Sabom (2024; Uncommitted), RHP Jake Lankie (2023; Georgia), RHP/SS Evan O’Neill (2023; Indiana), RHP/OF Porter Buursema (2023; Georgia Southern)
Julian Mock Division
Field 10 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | East Paulding | vs | Decatur |
6:30 | Loganville (#1-5A) | vs | Savannah Christian (#5-1A) | |
2/26 | 10:00 | Savannah Christian (#5-1A) | vs | East Paulding |
12:30 | Savannah Christian (#5-1A) | vs | Decatur | |
3:00 | Loganville (#1-5A) | vs | East Paulding | |
5:30 | Loganville (#1-5A) |
vs | Decatur |
Catchers: C/RHP Daegan Strickland (2023; Uncommitted), C/RHP Josh Gates (2023; Uncommitted), C/RHP Jayden White (2024; Uncommitted), C/3B Levi Clark (2024; Tennessee), C/RHP Chandler Jones (2025; Tennessee), C Peyton Gentry (2022; Uncommitted), C Stephan French (2023; Uncommitted)
Outfielders: OF/LHP Ely Brown (2023; Mercer), OF Trace Davis (2022; Uncommitted), OF Brady Cole (2024; Uncommitted), OF Deven Haywood (2022; Uncommitted)
Infielders: 2B/3B Kyle Shivers (2022; Uncommitted), SS Jackson Chizek (2022; Columbus State), 3B/RHP Matthew Heard (2022; North Georgia), SS/RHP Trenton Lanier (2023; Uncommitted), SS/RHP Brady Jones (2022; Georgia State), SS Brayden Gordon (Muskingum; 2022), SS Noah McMahon (2023; Uncommitted), SS Corey Berry (2022; Uncommitted), 3B Baylor Thomason (2024; Uncommitted), 2B/RHP Sam Peterson (2024; Uncommitted)
Pitchers: RHP Trenton Burnette (2022; USC-Upstate), LHP Dawson Coe (2022; Uncommitted), LHP JP Myers (2024; Georgia Tech), RHP/OF Josh Lanum (2022; Georgia State)
EE “Red” Whitsett Division
Field 11 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | Pope (#3-6A) | vs | Lambert (#6-7A) |
6:30 | Norcross | vs | Franklin County (#5-3A) | |
2/26 | 10:00 | Franklin County (#5-3A) | vs | Pope (#3-6A) |
12:30 | Franklin County (#5-3A) | vs | Lambert (#6-7A) | |
3:00 | Norcross | vs | Pope (#3-6A) | |
5:30 | Norcross | vs | Lambert (#6-7A) |
Catchers: C Heath Owen (2022; Belmont), C AJ Peeples (2022; Uncommitted)
Outfielders: OF Parker Brosius (2022; Georgia Tech), OF Caid Heflin (2022; East Georgia State), OF/LHP Dawson Campbell (2022; Lander), OF Garrett Garner (2023; Western Carolina)
Infielders: SS/RHP Jonathan Smith (2023; Uncommitted), SS Carson Kerce (2023; Georgia Tech), 1B/3B Kent Schmidt (2023; Winthrop), 1B/OF Cody McGill (2022;Tennessee Wesleyan), 3B/RHP Kayne Jinks (2022; Tennessee Tech), SS Dee Oliver (2023; Uncommitted), SS/RHP Avery Bizzell (2023; Uncommitted), SS Chase Bastuk (2022; Uncommitted), SS Ian Byfield (2022; Uncommitted)
Pitchers: RHP Colin Linder (2022; Texas A&M), RHP Nathan Dvorsky (2022; Clemson), RHP Justin Haskins (2022; Flagler), RHP Ashton Smith (2022; Austin Peay), RHP Jack Butler (2022; Georgia State), RHP Grady Bivens (2022; Uncommitted), RHP/3B Jon Strydom (2022; Berry College), RHP Lawson Gailey (2022; South Florida), LHP/OF Miles Dodd (2022; Emmanuel College), LHP Will Grogan (2022; Uncommitted), RHP/OF Nick Lanning (2023; Uncommitted)
Jim Luck Division
Field 12 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | Lovett (#1-2A) | vs | Oconee County (#9-3A) |
6:30 | Perry (#10-4A) | vs | North Forsyth | |
2/26 | 10:00 | Perry (#10-4A) | vs | Oconee County (#9-3A) |
12:30 | Perry (#10-4A) |
vs | Lovett (#1-2A) |
|
3:00 | North Forsyth | vs | Oconee County (#9-3A) | |
5:30 | North Forsyth | vs | Lovett (#1-2A) |
Catchers: C Charles Lindsey (2022; Uncommited), C Dylan Butler (2022; South Georgia State), C Logan Curry (2023; Uncommitted), C/RHP Michail Harris (2022; Piedmont)
Outfielders: OF Robert Mitchell (2022; Uncommitted), OF Logan Givens (2022; Uncommitted)), OF Kyle Strickland (2023; Uncommitted), OF Dylan Manders (2023; Uncommitted), OF Kaiden Ellis (2022; Uncommitted)
Infielders: SS Kai Cunningham (2022; Uncommitted), SS/RHP Will Prigge (2022; Tulane), 3B Anderson Beavor (2023; Uncommitted), 1B/RHP Jonah Wynn (2022; Uncommitted), SS Tanner Knowles (2022; Georgia), SS Tyler Newhouse (2022; Uncommitted), 1B TL Saxon (2022; Uncommitted), SS Landon Tate (2023; Kennesaw State), 3B Logan Taylor (2023; Uncommitted), 3B Tyler Triche (2022; Georgia Southern)
Pitchers: RHP Hayden Bernard (2023; Uncommitted), RHP Ben McDow (2023; Uncommitted), RHP/3B Carson Bryant (2022; ABAC), LHP Wyatt Doyle (2022; ABAC), LHP Cooper Edwards (2023; Uncommitted), LHP Sam Carter (2022; Columbus State), RHP/OF Banks Arnold (2023; Uncommitted), RHP Hudson Mullins (2022; Uncommitted), LHP Brett Barfield (2022; Florida State), LHP Andrew Elkhill (2023; South Alabama), RHP/3B Cason Engert (2023; Uncommitted), RHP Baylor Homesley (2022; Austin Peay), RHP Cole Munhall (2022; Tulane), RHP Kyle Roper (2023; Uncommitted), LHP/1B Brady Holbrook (2025; Uncommitted)
Bud Theodocian Division
Field 13 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | Allatoona (#4-6A) | vs | Sandy Creek (#10-3A) |
6:30 | Calvary Day (#6-1A) | vs | Jackson County | |
2/26 | 10:00 | Calvary Day (#6-1A) | vs | Allatoona (#4-6A) |
12:30 | Jackson County | vs | Allatoona (#4-6A) |
|
3:00 | Calvary Day (#6-1A) | vs | Sandy Creek (#10-3A) |
|
5:30 | Jackson County | vs | Sandy Creek (#10-3A) |
Catchers: C/1B Tyler McGuire (2023; Uncommitted), C Mason Muse (2024; Uncommitted), C/OF Brooks Dawson (2022; Uncommitted)
Outfielders: OF Jackson McElvy (2022; LaGrange), OF Kaleb Cost (2023; Uncommitted), 1B/3B Kaden Brown (2023; Kennesaw State), OF/RHP Paul Green (2024; Missouri)
Infielders: 3B/C William Mosley (2022; Western Kentucky), SS Taylor Shultz (2022; Georgia State), 1B/RHP Aiden Guillbeau (2024; Uncommitted), 3B/RHP Cruz Paul (2025; Uncommitted), SS/RHP Jonathan Little (2022; Georgia), 3B/RHP Brandon Exley (2022; East Georgia State), SS Caden Arnold (2024; Uncommitted), 1B Sam Bradley (2024; Kentucky), SS Spencer Muffuletto (2023; Uncommitted)
Pitchers: RHP Riley Gaskins (2022; Andrew), RHP/3B Ethan Sutton (2023; Uncommitted), LHP Cooper Underwood (2025; Uncommitted), LHP/1B Will Hampton (2024; Uncommitted)
Rob English Division
Field 14 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | Campbell | vs | Etowah |
6:30 | St. Pius X | vs | Dunwoody | |
2/26 | 10:00 | Dunwoody | vs | Campbell |
12:30 | Dunwoody | vs | Etowah | |
3:00 | St. Pius X | vs | Campbell | |
5:30 | St. Pius X | vs | Etowah |
Catchers: C/3B Kevin Beirne (2023; Uncommitted), C Josh Conley (2022; Toccoa Falls), C/RHP Lucas Grantham (2024; Uncommitted)
Outfielders: OF Connor Haynes (2022; Uncommitted), OF/LHP Owen Anchors (2024; Uncommitted), OF/LHP Matt Navarro (2022; Uncommitted), OF/RHP Daniel Simontacchi (2023; Uncommitted), OF Will Curcio (2023; Uncommitted)
Infielders: SS Cooper Kuriger (2023; Uncommitted), SS/RHP Will Tippett (2022; South Carolina), SS Devin Portee (2022; Uncommitted), 3B Nick Kostopoulos (2022; Emmanuel College), SS Jackson Chirello (2022; Kennesaw State), SS/RHP Dimitri Angelakos (2024; Uncommitted), 3B/RHP Caleb Hughes (2024; Uncommitted), 1B/C Davis Newman (2022; NW Florida State), 1B/RHP Alex Karst (2023; Kennesaw State), SS/2B Garrett DeHart (2022; Franklin), 3B John Anagnostis (2022; Uncommitted)
Pitchers: RHP Zach Heavern (2022; Uncommitted), RHP/1B Trevor Zimmerman (2022; Centre College), LHP Jordan Fricks (2022; Jefferson Davis CC), LHP Ryan Gold (2023; Georgia), LHP Duncan Santos (2022; Uncommitted), RHP/1B Tristan Jensen (2022; Uncommitted)
John DeVore Division
Field 15 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | Walton (#2-7A) | vs | West Forsyth |
6:30 | Collins Hill | vs | Islands | |
2/26 | 10:00 | Islands | vs | Walton (#2-7A) |
12:30 | Islands | vs | West Forsyth | |
3:00 | Collins Hill | vs | Walton (#2-7A) |
|
5:30 | Collins Hill | vs | West Forsyth |
Catchers: C Jared Jones (2022; LSU), C Nik DeBerry (2023; Uncommitted), C Mitchell Singletary (2022; Uncommitted)
Outfielders: OF Nicholas Cubides (2022; Uncommitted), OF Dylan Baggett (2022; Uncommitted), OF Colin Livingston (2022;
Infielders: 2B Jackson Alford (2022; Uncommitted), 1B Barrett Eldridge (2022; Georgia Highlands), SS Jacob Fernandez (2022; Wallace State), 1B/LHP Lucas Meehan (2023; Uncommitted), SS/3B Jayden Nunez (2024; Uncommitted), SS Joey Cardillo (2024; Uncommitted), 2B Robby Holden (2024; Uncommitted)
Pitchers: LHP Evan Carter (2022; Kennesaw State), RHP Dane Mohler (2024; Uncommitted), RHP Rowan Park (2022; Walters State), RHP Ben Stoddard (2022; East Georgia State), RHP Luke Fernandez (2022; Oklahoma State), RHP Brain Garmon II (2022; Georgia State), RHP/SS Brady Poppe (2022; Uncommitted), RHP Riley Poppe (2024; Uncommitted), RHP/3B Sam Horn (2022; Missouri), RHP Charlie Sindahl (2023; Uncommitted)
Harry Lloyd Division
Field 16 - Schedule
Date | Time | School | School | |
2/25 | 4:00 | Sprayberry | vs | St. Francis |
6:30 | Dawson County | vs | Oglethorpe County | |
2/26 | 10:00 | Dawson County | vs | Sprayberry |
12:30 | Dawson County | vs | St. Francis | |
3:00 | Oglethorpe County | vs | Sprayberry | |
5:30 | Oglethorpe County | vs | St. Francis |
Catchers: C Luke Mulberry (2022; Uncommitted)
Outfielders: OF Foster Currie (2024; Uncommitted), OF Sawyer Bearden (2024; Uncommitted), OF Julian Horner (2024; Uncommitted), OF Clay Frost (2022; Uncommitted), OF Henry Johnson (2022; Uncommitted)
Infielders: SS KK Towe (2022; Uncommitted), 1B Pedro Luciano (2022; Uncommitted), SS Nick Mullinax (2022; Uncommitted), 1B Brandon Cramer (2022; Uncommitted), SS Landon Eberhart (2022; Uncommitted), 1B/RHP Bennett England (2022; Uncommitted), SS/RHP Blane McFarland (2023; Uncommitted), 3B Russell Smith (2022; Uncommitted), SS Jackson Westmoreland (2023; Uncommitted), 1B Bailey Survilas (2024; Uncommitted), 3B Matthew Pressnall (2024; Uncommitted)
Pitchers: RHP Lucas Morici (2022; ABAC), RHP/1B Davis Glass (2025; Uncommitted), RHP Trey Harvey (2024; Uncommitted), LHP Banks Hickman (2024; Uncommitted), RHP/SS Joshua Priest (2024; Uncommitted), RHP Eli Frost (2025; Uncommitted), RHP Carter Davies (2022; Young Harris), LHP Evan Wood (2023; Uncommitted)
Related Content
- GA Summer Uncommitted Spotlight: Charles Chappelle 9/09/24
- GA Georgia Senior Games: Data Dive, Pitchers 9/09/24
- GA Georgia Senior Games: Swift Performance Leaderboards 9/08/24
- GA Georgia Senior Games: Blast Motion Board 9/07/24
- GA Georgia Senior Games: TrackMan Files 9/06/24
- GA Georgia Senior Games: Statistical Leaderboard 9/05/24
- GA Georgia Class of 2026: Post Summer Update 9/04/24
- GA Georgia Senior Games: Quick Hits 9/03/24
- GA Georgia Class of 2025 Rankings: Post-Summer Update 8/28/24
- GA Summer Uncommitted Spotlight: Price Strickland 8/27/24