Scoreboard & Recap: District Championships
May 17, 2021
SCOREBOARD
RECAPS
Class 5A
District 1
No. 1 Hillcrest vs. No. 2 Northwestern
No. 1 Boiling Springs vs. No. 2 Byrnes
Northwestern – 3 Hillcrest – 5
+ Down 2-0 after 1, Hillcrest plated 4 in the next two innings to take, and hold onto the lead
+ Colin Elmore (H) – CG Win, 7IP, 6H, 3R, 3ER, 1BB, 5K
+ Jacob Calvert (H) – 1-3, 2B, 1R
+ Brady Jeffcoat (H) – 2-3, 1R, 1RBI
Byrnes – 2 Boiling Springs – 0
+ Byrnes plates 2 in the top of the 8th and rides Rogers to the win
+ Gabe Rogers (Byr) – Win, 7.1IP, 2H, 0R, 3BB, 8K
+ Connor Kuhne (Byr) – Save, 0.2IP, 0H, 0R, 0BB, 1K
+ Grayson Selepes (Byr) – 1-5, 1RBI
+ Mason Fulmer (Byr) – 1-4, 1RBI
+ Kaden Roach (Byr) – 2-4, 1R
+ Carson Cassidy (Byr) – 1-3, 1R
+ Tristan Smith (BS) – ND, 5IP, 2H, 0R, 6BB, 13K
+ Carter Sloand (BS) – Loss, 3IP, 5H, 2R, 2ER, 1BB, 5K
District 2
No. 1 Dorman vs. No. 2 Nation Ford
No. 1 Blythewood vs. No. 2 JL Mann
Nation Ford – 1 Dorman – 10
+ Down 1-0 after 1, Dorman would plate the next 10 runs in the win
+ Hudson Lee (D) – Win, 5IP, 5H, 1R, 1ER, 3BB, 7K
+ David Cheves (D) – 2IP, 1H, 0R, 2BB, 1K
+ Andrew Faucett (D) – 2-3, 1R, 1RBI
+ Braeden Harrison (D) – 2-3, 2R, 3RBI
+ Hudson Lee (D) – 2-4, 2B, 4RBI
+ Tyler Gist (D) – 2-4, 2B, 2R
+ Owen Turner (D) – 1-2, 2R
+ Byers Smith (D) – 1-2, 1R, 2RBI
JL Mann – 4 Blythewood – 1
+ A big 4 run outburst in the 5th would pace JL Mann to the winner’s bracket
+ Wyatt Evans (JLM) – Win, 6IP, 2H, 1R, 1ER, 1BB, 8K
+ Owen Malloy (JLM) – 1IP, 1H, 0R, 0BB, 1K
+ Ben Lumsden (JLM) – 2-3, 2 2B, 1R, 2RBI
+ Braden Buffington (JLM) – 1-3, 1RBI
+ Brady Wharton (JLM) – 1-3, 1R
District 3
No. 1 Dutch Fork vs. No. 2 Ashley Ridge
No. 1 Berkeley vs. No. 2 St. James
Ashley Ridge – 1 Dutch Fork – 11
+ 7 run 3rd put the game out of reach early
+ Jay Metts (DF) – CG Win, 5IP, 4H, 1R, 0ER, 0BB, 6K
+ Dutch Fork recorded 7 doubles on the night
St. James – 0 Berkeley – 2
+ Wrenn fires a 3 hitter as 2 run 3rd holds up
+ Chevy Wrenn (B) – CG Win, 7IP, 3H, 0R, 2BB, 8K
+ Jackson Proctor (B) – 2-4, 2B, HR, 1R, 2RBI
+ Ethan Salac (SJ) – CG, Loss, 6IP, 8H, 2R, 2ER, 3BB, 9K
District 4
No. 1 Socastee vs. No. 2 Wando
No. 1 Summerville vs. No. 2 Lexington
Wando – 12 Socastee – 12
+ 5 run 2nd blew the game open early as it ends after 5
+ Reed Garris (W) – CG Win, 5IP, 2H, 0R, 3BB, 8K
+ Reed Garris (W) – 2-3, 2R, 1RBI
+ Marshall Whitmer (W) – 1-2, HR, 2R, 3RBI
+ Ryder Manale (W) – 2-3, 2R, 1RBI
Lexington – 0 Summerville – 1
+ Bottom of the sixth leadoff 2B from Cole Messina was followed by a PJ Morlando single for the games’ only run
+ Aidan Hunter (SHS) – CG Win, 7IP, 5H, 0R, 3BB, 11K
+ Cole Messina (SHS) – 1-3, 2B, 1R
+ PJ Morlando (SHS) – 2-3, 1RBI
+ Long (LHS) – Loss, 5IP, 3H, 1R, 1ER, 1BB, 6K
Class 4A
District 1
No. 1 Easley vs. No. 2 Lugoff-Elgin
No. 1 Laurens vs. No. 2 Catawba Ridge
Lugoff-Elgin – 4 Easley – 1
+ Lugoff-Elgin builds a 4-0 lead after 5, with runs in the 3rd and 5th.
+ Morris (LE) – CG Win, 7IP, 3H, 1R, 0ER, 2BB, 11K
+ Branham (LE) – 2-3, 2R, 1RBI
+ Morris (LE) – 2-3, 2 2B, 2RBI
Catawba Ridge – 1 Laurens – 4
+ Down 1-0 after 1, Laurens would use a big 3 run 4th to pull away for good
+ Edwards (L) – Win, 6.2IP, 2H, 1R, 0ER, 3BB, 5K
+ Hamby (L) – 2-4, 1R
+ McNuer (L) – 2-3, 1RBI
+ Pinson (L) – 2-3, 2B, 1R
District 2
No. 1 York vs. No. 2 Eastside
No. 1 AC Flora vs. No. 2 Westside
Eastside – 1 York – 8
+ Britton Adams (Y) – Win, 6IP, 6H, 1R, 1ER, 2BB, 0K
+ Cooper Parks (Y) – 2-3, 2 2B, 1R, 2RBI
+ Jack Peeler (Y) – 1-3, 2B, 1R, 2RBI
+ Landon Sexton (Y) – 1-3, 1R, 1RBI
+ Brody Fowler ( E) – 2-3, 1RBI
Westside – 1 AC Flora – 11
+ 5 Run 2nd and 5 Run 5th ended the game early
+ Davis Rivers (ACF) – Win, CG, 5IP, 2H, 1R, 1ER, 2BB, 8K
+ Jack Reynolds (ACF) – 2-4, 2R, 1RBI
+ Carew Bates (ACF) – 2-3, 2B, 2R
+ Jake Sears (ACF) – 2-3, 2B, 1R, 1RBI
+ Tillman Geddings (ACF) – 1-2, 1R, 2RBI
District 3
No. 1 James Island vs. At-Large North Myrtle Beach
No. 1 Airport vs. No. 2 Hartsville
North Myrtle Beach – 1 James Island – 3
+ James Island led 3-0 after 2 and used 2 arms in the 4 hitter
+ Hogan Garner (JI) – Win, 5IP, 4H, 1R, 1ER, 7BB, 5K
+ Owen French (JI) – Save, 2IP, 0H, 0R, 0BB, 2K
+ Julius Reynolds (JI) – 1-3, 3B, 1R
+ Ayrton Leichner (JI) – 1-3, 1R
+ Keillor Osbon (JI) – 1-2, 1RBI
+ Billy Barlow (NMB) – Loss, CG, 6IP, 4H, 3R, 2ER, 3BB, 9K
Hartsville – 9 Airport – 10
+ Down 2-0 after 1, Airport answered with 1 in the 4th and a pair of 4 run innings in the 5th and 6th
+ Hartsville would storm back, tying the game in the 7th with a 7 run frame, where the go ahead run was cut down at the plate to end the top of the 7th
+ In the 8th, with 2 outs, Caleb Roberts grounded to short with the bases loaded and beat the double-play chance, scoring the winning run.
+ John Allen Forrester (A) – ND, 6IP, 8H, 2R, 2ER, 3BB, 3K
+ Blake Palyck (A) – 2-3, HR, 3R, 3RBI
+ Corbin Wright (A) – 3-4, 1R, 2RBI
+ Bryce Rucker (A) – 1-3, HR, 1R, 2RBI
+ C Cannerella (H) – 3-4, HR, 1R, 4RBI
+ A McFarland (H) – 3-5, HR, 1R, 1RBI
District 4
No. 1 South Florence vs. At-Large May River
No. 1 North Augusta vs. No. 2 Beaufort
May River – 3 South Florence – 2
+ Tied after 7, each team scored in the 8th. In the 10th, May River opened the frame with 2 singles and scored on 1 an error.
+ The game ended with South Florence trying to score Morris from 1st after a walk, on a L Brown double to left. Morris was tagged out to end the game
+ Darin Horn (MR) – ND, 7.2IP, 9H, 2R, 2ER, 0BB, 9K
+ Bennett Roemer (MR) – Win, 2.1IP, 1H, 0R, 1BB, 2K
+ James Layman (MR) – 2-2, 1RBI
+ Luke Holland (MR) – 1-3, 1R
+ Walker Taylor (MR) – 2-5, 2B, 1RBI
+ Lynch (SF) – ND, 7IP, 6H, 1R, 1ER, 2BB, 4K
+ L. Brown (SF) – 3-5, 2B, 1RBI
Beaufort – 2 North Augusta – 1
+ Beaufort overcomes an early 1-0 lead with a 2 run 4th
+ Wes Graves (B) – Win, 6IP, 5H, 1R, 1ER, 8BB, 2K
+ Chase McKelvey (B) – Save, 1IP, 0H, 0R, 0BB, 1K
+ William Winburn (B) - 2-3, 2B, 1R, 1RBI
+ Rush Riley (B) – 1-3, 3B, 1R
Class 3A
District 1
No. 1 Mid-Carolina vs. No. 2 Daniel
No. 1 Powdersville vs. No. 2 Clinton
Daniel – 12 Mid-Carolina – 1
+ Daniel plates 5 in each of the 3rd and 4th to put the game away early
+ Brooks Mauro (D) – Win, 4.1IP, 2H, 1R, 0ER, 3BB, 2K
+ Jacob Hendricks (D) – 2-4, 3R, 1RBI
+ Brooks Mauro (D) – 3-4, 2 HR, Grand Slam, 2R, 6RBI
+ Braden Mauro (D) – 2-3, HR, 2R, 1RBI
Clinton – 3 Powdersville – 14
+ Powdersville scores in each of their 4 at-bats, overcoming a 2-0 deficit early
+ Hunter Jeter (P) – 2IP, 2H, 2R, 2ER, 1BB, 1K
+ Camden Troyer (P) – Win, 3IP, 3H, 1R, 1ER, 0BB, 2K
+ Andrew Dent (P) – 2-3, 2R
+ Camden Troyer (P) – 1-1, 2B, 3R
+ Gavin Troyer (P) – 3-4, 2B, 1R, 5RBI
+ Hunter Jeter (P) – 1-3, HR, 1R, 3RBI
District 2
No. 1 Chapman vs. No. 2 Blue Ridge
No. 1 West Oak vs. No. 2 Fairfield-Central
Blue Ridge – 10 Chapman – 11
+ Blue Ridge was up 7-0 heading to the bottom of the 3rd, where Chapman scored 2, followed by a 4 run 4th and a 1 run 5th to tie it. Blue Ridge had the lead in the bottom of the 7th, but a two out bases loaded walk tied it again.
+ In the 10th, Blue Ridge scored 2, via a bases loaded walk and a passed ball
+ In the bottom half, Chapman loaded the bases with 1 out. A Solebee single scored two to tie. A Waddell squeeze bunt scored Mecalf for the win
Fairfield-Central – 1 West Oak - 2
+ 2 arms combine on 3 hitter as West Oak overcomes an early 1-0 deficit with single runs in the 4th and 5th
+ Kurt Rogers (WO) – Win, 6.2IP, 3H, 1R, 0ER, 1BB, 10K
+ Austin Stephens (WO) – Save, 0.1IP, 0H, 0R, 0BB, 0K
+ Jordan Eaton (WO) – 1-3, 1RBI
+ Austin Stephens (WO) – 1-2, 1R
+ Isaac Galbreath (WO) – 2-3
+ Blake Gambrell (FC) – Loss, CG, 6IP, 7H, 2R, 2ER, 2BB, 5K
District 3
No. 1 Hanahan vs. No. 2 Aynor
No. 1 Lakewood vs. No. 2 Gilbert
Aynor – 0 Hanahan – 7
+ Two arms combine on 4 hitter as Hanahan used a 4 run 4th to bust the game open
+ AJ Bryant (H) – Win, 6IP, 4H, 0R, 0BB, 4K
+ Braylon Mitchell (H) – 1IP, 0H, 0R, 0BB, 3K
+ Aryan Patel (H) – 1-2, 2R, 1RBI
+ Brick Nichols (H) – 1-3, 2B, 3RBI
+ Mason Woznac (H) – 2-3, 1R
Gilbert – 11 Lakewood – 1
+ A 6 run 4th led to the game ending after 5
+ Joey Parker (G) – CG Win, 5IP, 3H, 1R, 1ER, 0BB, 8K
+ Nathan Reynolds (G) – 2-4, 1R, 1RBI
+ Ashby Vining (G) – 2-2, 3B, 2R
+ Dylan Massey (G) – 2-4, 2 2B, 2R, 5RBI
+ Joey Parker (G) – 2-3, 2RBI
District 4
No. 1 Strom Thurmond vs. No. 2 Marlboro Cty
No. 1 Georgetown vs. No. 2 Bishop England
Marlboro Cty – 2 Strom Thurmond – 5
+ Down 2-0 into the bottom of the 4th, Strom Thurmond would score in each of their final 3 at-bats to take the win
+ Two Strom Thurmond arms split the game, striking out 7 with only 1 walk
Bishop England – 1 Georgetown - 7
+ Georgetown would plate runs in 4 separate innings, while holding Bishop England to 4 hits in the win
+ Pep Jordan (G) – Win, 5IP, 4H, 1R, 1ER, 5BB, 4K
+ Hunter Young (G) – 2IP, 0H, 0R, 2BB, 1K
+ Carter Sheridan (G) – 2-4, 2B, 1R, 2RBI
+ Jak Kelly (G) – 4-4, 1R, 1RBI
+ Miller Nash (G) – 2-4, 1RBI
Class 2A
District 1
No. 1 Crescent vs. Christ Church
No. 1 Landrum vs. Batesburg Lee
Christ Church – 6 Crescent – 4
+ A low scoring affair early, Christ Church would enter the 7th down 4-2 after Crescent plated 3 in the bottom of the 6th
+ Two doubles and three singles would lead a 7th inning charge, plated 4 for the Win for Christ Church
+ Ashmore (Christ) – ND, 5.1IP, 7H, 4R, 3ER, 6BB, 2K
+ Lowrance (Christ) – Win, 1.2IP, 2H, 0R, 0BB, 3K
+ W Jones (Christ) – 2-3, HR, 1R, 2RBI
+ Repp (Christ) – 1-3, 2B, 1R, 1RBI
+ Johnsen (Christ) – 2-3, 2B, 1R, 1RBI
Batesburg-Lee – 6 Landrum - 9
+ Landrum plates 7 in the 1st and holds on for the win
+ Carson Shipman (Lan) – Win, 5IP, 6H, 6R, 4ER, 4BB, 7K
+ Kolbyn Jackson (Lan) – 2IP, 0H, 0R, 1BB, 3K
+ Cooper Gentry (Lan) – 1-3, HR, 3R, 1RBI
+ Bo Burnette (Lan) – 2-3, 1R, 1RBI
+ A Chavez (BL) – 1-4, HR, 1R, 3RBI
District 2
No. 1 Gray Collegiate vs. No. 2 Chesnee
No. 1 Legion Collegiate vs. No. 2 Abbeville
Chesnee – 1 Gray Collegiate – 13
+ A 9 run 2nd put the game away early
+ Dom McIntosh (GC) – Win, 3.2IP, 4H, 1R, 1ER, 0BB, 4K
+ Starkey (GC) – 1.1IP, 0H, 0R, 0BB, 2K
+ Thackston (GC) – 3-4, 2B, 2R, 2RBI
+ Stukes (GC) – 2-2, 2B, 3B, 2R, 2RBI
Abbeville - Legion Collegiate -
District 3
No. 1 Andrew Jackson vs. No. 2 Marion
No. 1 Barnwell vs. No. 2 Woodland
Woodland – 11 Barnwell - 4
Marion - Andrew Jackson –
District 4
No. 1 Philip Simmons vs. No. 2 Edisto
No. 1 Latta vs. No 2 Buford
Edisto – 0 Phillip Simmons – 10
+ A six run 3rd blew the game open early. A 2 run 6th ended the game
+ Skipper (PS) – Win, 5.1IP, 5H, 0R, 3BB, 2K
+ Williams (PS) – 2-3, 1R, 2RBI
+ Skipper (PS) – 2-4, 1R, 2RBI
Buford - Latta -
Class 1A
District 1
No. 1 Southside Christian vs. No. 2 McBee
No. 1 Ridge Spring-Mon vs. At-Large Great Falls
McBee – 8 Southside Christian – 5
Great Falls - 2 Ridge Spring-Monetta – 3
+ Down 2-0 after 1, Ridge Spring would tie the game in the 5th and take the lead with 1 in the 6th
+ Great Falls out hit Ridge Spring 10-1 in the game
+ Dawson Holsomback (RSM) – Win, 6IP, 10H, 2R, 1ER, 0BB, 3K
+ Jordan Gibson (RSM) – Save, 1IP, 0H, 0R, 0BB, 2K
+ Logan Munn (GF) – Loss, 5.2IP, 1H, 3R, 0ER, 3BB, 12K
District 2
No. 1 Lewisville vs. At-Large Dixie
No. 1. Willston-Elko vs. No. 2 Whitmire
Dixie – 3 Lewisville – 7
+ Lewisville would overcome 5 errors, scoring in 3 separate inning in the win
+ Ben Coyle (L) – Win, CG, 7IP, 6H, 3R, 1ER, 2BB, 3K
+ Chip Bowman (L) – 2-4, 3B, 2R, 2RBI
+ Ben Coyle (L) – 2-4, 1R, 1RBI
+ Xander Vanhover (L) – 2-3, 1R
+ KJ Hemphill (L) – 2-2, 1R, 1RBI
Whitmire – 10 Williston-Elko - 3
+ Whitmire would score in 5 of their 7 at-bats, out hitting Williston-Elko 9-6
+ Crumpton (Whit) – Win, 5IP, 2H, 0R, 1BB, 10K
+ Livingston (Whit) – 2-2, 2R,
+ Alexander (Whit) – 2-4, 2B, 3RBI
+ Orry Burt (WE) – 3-3
District 3
No. 1 East Clarendon vs. No.2 Charleston M&S
No. 1 Green Sea-Floyds vs. No. 2 Branchville
Charleston M&S – 0 East Clarendon – 10
+ East Clarendon scored in each of their at-bats, while limiting Charleston to 2 hits
+ Grant Barrineau (EC) – Win, 3IP, 1H, 0R, 0BB, 6K
+ Caleb Coker (EC) – 2IP, 1H, 0R, 0BB, 4K
+ Raulston McKenzie (EC) – 2-3, 2B, 1R, 1RBI
+ Grant Barrineau (EC) – 3-3, 2R, 2RBI
+ Cade Cook (EC) – 1-2, 3R, 1RBI
Branchville – 3 Green Sea-Floyds - 5
+ Branchville can’t overcome a 4 run deficit after 2 as Green Sea-Floyd advances in winners bracket
+ Dalton Stroud (GSF) – Win, 6IP, 7H, 3R, 2ER, 1BB, 12K
+ Mason Williams (GSF) – Save, 1IP, 0H, 0R, 1BB, 2K
+ Dalton Stroud (GSF) – 2-4, 3B, 1R
+ Jaquan Dixon (GSF) – 2-3, 3B, 3R, 1RBI
+ Grayson Carroll (GSF) – 2-4, 2 2B, 2RBI
+ Kayden Watson (GSF) – 2-3, 2B, 2RBI
+ Nathan Bauer (B) – Loss, CG, 6IP, 10H, 5R, 5ER, 3BB, 3K
District 4
No. 1 Bamberg-Ehr vs. No. 2 Carvers Bay
No. 1 (R7 1) vs. No. 2 Lake View
Carvers Bay – 8 Bamberg-Ehrhardt – 18
+ Bamber would score in all 6 of their at-bats including 5 in the 1st and 4 in the 2nd to take a 9-7 lead.
+ 4 Bamberg arms combined to give up 6 H, 8R, 1ER, 3BB, 6K
+ Gage Boykin (BE) – 4-5, 2 2B, HR, 4R, 4RBI
+ Cade Mitchell (BE) – 2-3, HR, 3R, 2RBI
+ Jerome Simmons (BE) – 4-4, 2B, HR, 4R, 2RBI
+ Turner Davis (BE) – 2-4, 2B, 2R, 2RBI
+ Connnor Warren (BE) – 2-4, 1R, 2RBI
Lake View – 24 Low Country Lead. – 4
+ 9 run 3rd and 12 run 4th ended the game early
+ Braxton Dimery (LV) – Win, 2.2IP, 6H, 3R, 3ER, 0BB, 7K
+ Noah Carter (LV) – 3-4, 2B, 2 HR, 2 Grand Slams, 4R, 9RBI
+ Thomas Skipper (LV) – 2-4, HR, Grand Slam, 1R, 4RBI
+ Chris McGill (LV) – 2-3, HR, 3R, 1RBI
+ Michael McDaniel (LV) – 2-3, 2B, HR, 4R, 3RBI
- SC 2024 Future Games: Team South Carolina Quick Hitters - Outfielders/Catchers 8/01/24
- SC 2024 Future Games: Team South Carolina Quick Hitters - Infielders 7/31/24
- SC 2024 Junior Future Games Team South Carolina Data Dive 7/31/24
- SC 2024 Future Games Team South Carolina Data Dive 7/30/24
- SC Swift Athletic Leaders: KC Royals Scout Day 7/24/24