Ohio Daily Roundup: April 9 Games
April 10, 2014
DIVISION I RANKED TEAM SCORES
No. 1 Cincinnati Archbishop Moeller (5-0) Defeat Cincinnati La Salle, 6-2
No. 2 Mason (4-1) Fell to No. 6 Lakota West, 3-2
No. 3 Cleveland St. Ignatius (4-0) Defeat Akron SVSM, 6-3
No. 4 Walsh Jesuit (4-0) Beat Akron Hoban, 7-1
No. 5 Olentangy Liberty (6-0) Blank Central Crossing, 8-0
No. 6 Lakota West (6-0) Beat No. 2 Mason, 3-2
No. 7 Mentor (1-0) Shutout Strongsville, 6-0
No. 8 Brecksville-Broadview Heights (1-0)
No. 9 Aurora (4-1) Fell to Pepper Pike Orange, 2-1
No. 10 Massillon Jackson (3-1) Defeat Canton Glenoak, 7-3
No. 11 Lebanon (1-1)
No. 12 Perrysburg (1-1) Fall to No. 19 Sandusky Perkins (D-II), 7-1
No. 13 Toledo St. John's (2-0)
No. 14 North Canton Hoover (2-3) Fall to Canfield, 4-3
No. 15 Thomas Worthington (4-2) Fall to No 40 Upper Arlington, 8-3
No. 16 Hudson (4-0) Defeats Stow-Munroe Falls, 6-1
No. 17 Cincinnati St. Xavier (2-2)
No. 18 Cincinnati Elder (2-1)
No. 19 Lakewood St. Edward (2-2) Defeat No. 19 Kirland (D-III), 11-1
No. 20 Springboro (5-0)
No. 21 Kings Mills (4-0) Blank Walnut Hills, 14-0
No. 22 Avon Lake (2-1)
No. 23 Pickerington North (2-2) Blank Newark, 14-0
No. 24 Marysville (5-2) Beat Westland, 13-5
No. 25 Loveland (1-2) Fell to No. 1 CHCA (D-III), 6-4
No. 26 Gahanna Lincoln (1-2)
No. 27 Wadsworth (1-0) Defeat Green, 11-2
No. 28 Cincinnati Anderson (2-0) Shutout Glen Este, 4-0
No. 29 Amherst Steele (4-1) Defeat No. 41 Westlake, 4-2
No. 30 Olentangy Orange (3-1) Shutout New Albany, 3-0
No. 31 Lakota East (1-2) Fell to Hamilton, 5-3
No. 32 Anthony Wayne (1-3)
No. 33 Mount Vernon (5-0)
No. 34 Eastlake North (3-0)
No. 35 Toledo Central Catholic (1-0)
No. 36 Westerville Central (3-0) Blank Dublin Scioto, 7-0
No. 37 Harrison (4-0)
No. 38 Miamisburg (1-1)
No. 39 Holland Springfield (3-2)
No. 40 Upper Arlington (4-2) Defeat No. 15 Thomas Worthington, 8-3
No. 41 Westlake (2-2) Fell to No. 29 Amherst Steele, 4-2
No. 42 St. Charles (5-1) Defeat No. 17 Columbus DeSales (D-II), 11-2
No. 43 Willoughby South (2-1)
No. 44 Hamilton (3-1) Defeat Teays Valley, 4-3
No. 45 Bowling Green (6-0) Beat Fostoria, 12-4
No. 46 Brunswick (3-0) Defeat North Royalton, 5-2
No. 47 Westerville South (4-1) Fall to Canal Winchester, 3-1
No. 48 Olentangy (2-2) Defeat Big Walnut, 4-2
No. 49 Dresden Tri-Valley (2-2)
No. 50 Clayton Northmont (3-2)
DIVISION II RANKED TEAM SCORES
No. 1 Bloom Carroll (5-0) Blanked Amanda Clearcreak, 18-0
No. 2 Tipp City Tippecanoe (5-1)
No. 3 Defiance (2-1)
No. 4 Bryan (2-0)
No. 5 Wauseon (3-1)
No. 6 LaGrange Keystone (3-0) Defeat Wellington, 9-2
No. 7 Canton South (1-2) Fell to Marlington (3-1), by a final score of 10-9
No. 8 Richmond Edison (3-0)
No. 9 Jonathan Alder (4-0) Blank Marion Pleasant, 6-0
No. 10 Youngstown Cardinal Mooney (3-0)
No. 11 Napoleon (3-1)
No. 12 Lima Bath (5-0) Beat Bluffton, 3-2
No. 13 Bishop Watterson (3-3) Rout Ready, 13-2
No. 14 Granville (3-1) Fall to Johnstown-Monroe, 3-2
No. 15 Dover (2-1)
No. 16 Wapakoneta (3-2)
No. 17 Columbus St. Francis DeSales (3-2) Fall to No. 42 St. Charles, 11-2
No. 18 Lexington (3-3) Defeat Mansfield Senior, 11-2
No. 19 Sandusky Perkins (2-2) Defeat No. 12 Perrysburg (D-I), 7-1
No. 20 Carlisle (4-2)
No. 21 St. Marys Memorial (4-1)
No. 22 Norwalk (2-0)
No. 23 Mentor Lake Catholic (3-0)
No. 24 Sparta Highland (2-2) Defeat Northmor, 7-1
No. 25 Bishop Fenwick (4-0) Defeat Carroll, 3-2
DIVISION III RANKED TEAM SCORES
No. 1 Cincinnati Hills Christian Academy (4-0) Defeat No. 25 Loveland (D-I), 6-4
No. 2 Wheelersburg (1-1)
No. 3 New Middletown Springfield (3-1)
No. 4 Youngstown Ursuline (1-0)
No. 5 Canton Central Catholic (5-0)
No. 6 Hamilton Badin (4-3) Defeat McNicholas, 7-2
No. 7 Milan Edison (5-1)
No. 8 Archbold (3-1)
No. 9 St. Henry (3-1)
No. 10 Johnstown Northridge (3-1)
No. 11 Millbury Lake (5-1) Defeat Maumee, 5-1
No. 12 Coldwater (4-1)
No. 13 Gilmour Academy (1-1) Fell to Massillon Washington, 12-3
No. 14 Waynesville (3-1) Rout Northridge, 11-1
No. 15 Portsmouth West (3-0)
No. 16 Canfield South Range (3-0)
No. 17 Orrville (1-2)
No. 18 Versailles (2-1)
No. 19 Kirtland (3-1) Fall to No. 19 Lakewood St. Edward (D-I), 11-1
No. 20 Ottawa-Glandorf (2-1)
No. 21 Liberty-Benton (2-0)
No. 22 Cincinnati Madeira (3-0) Defeat Deer Park, 10-1
No. 23 Van Buren (3-1)
No. 24 Marion Elgin (4-0)
No. 25 Summit Country Day (5-1) Rout St. Bernard, 11-3
DIVISION IV RANKED TEAM SCORES
No. 1 Newark Catholic (1-2) Fall to Licking Heights, 8-4
No. 2 Defiance Tinora (2-1)
No. 3 Cuyahoga Heights (1-0) Defeat Wickliffe, 2-0
No. 4 Sidney Lehman Catholic (2-0)
No. 5 Convoy Crestview (1-0)
No. 6 Attica Seneca East (6-0) Blanked Tiffin Calvert, 1-0
No. 7 Steubenville Catholic Central (5-0)
No. 8 Glouster Trimble (1-0)
No. 9 Racine Southern (2-1)
No. 10 Miller City (2-2) Fell to Ottoville, 10-8
No. 11 Russia (3-0)
No. 12 Berlin Hiland (3-1)
No. 13 Defiance Ayersville (3-0)
No. 14 New Lewisburg Triad (2-2)
No. 15 Toronto (4-2)
No. 16 Tuscarawas Central Catholic (0-0)
No. 17 Patrick Henry (2-1)
No. 18 St. Mary Central Catholic (4-1) Defeat Mohawk, 6-2
No. 19 Cincinnati Christian (0-2)
No. 20 Toledo Christian (1-1)
No. 21 Mowrystown Whiteoak (2-0)
No. 22 St. Thomas Aquinas (5-1) Beat Trinity, 11-4
No. 23 Edon (0-2)
No. 24 Dalton (2-2)
No. 25 McComb (1-1)
Send all game reports to [email protected] or [email protected]
UNRANKED TEAMS
Licking Valley 5, Watkins Memorial 4
Shaker Heights 8, Parma 2
Rocky River 7, Vermillion 0
Columbia 14, Brooklyn 0
Oakwood 2, Monroe 1
Chagrin Falls 5, West Geauga 4
Tallmadge 4, Copley 3
Firelands 4, Brookside 3
Woodridge 5, Southeast 1
Solon 14, Cuyahoga Falls 0
Manchester 18, Timken 2
Nordonia 7, Clover Leaf 3
Mogadore 6, East Canton 5
Twinsburg 16, Mayfield 1, 5 Innings
Richfield Revere 4, Medina Highland 2
Magadore Field 10, Ravenna 5
Streetsboro 8, Rootstown 3
Windham 10, Maplewood 0
Benjamin Logan 13, Shawnee 4
Canal Fulton Northwest 1, Hartville Lake Center Christian 0
Sycamore 4, Middletown 1
Reynoldsburg 8, Grove City 0
Indian Lake 5, Minster 3
Kenton Ridge 2, Greenon 1
Techumseh 4, Graham 0
Kent Roosevelt 12, Coventry 1
Elmwood 10, North Baltimore 8
Pickerington Central 18, Lancaster 4
Hilliard Darby 2, Westerville North 1
Milford 12, Turpin 2
Brookhaven 19, Columbus East 3
Circleville 4, Liberty Union 3
Dublin Coffman 5, Hilliard Davidson 0
Dublin Jerome 8, Hilliard Bradley 2
Independence 11, Eastmoor Academy 2
Logan Elm 9, Fairfield Union 5
Fisher Catholic 18, Harvest Prep 1
Grove City Christian 7, Fairfield Christian 3
Lakewood 6, Utica 1
London 9, Whitehall 6
Bexley 14, Madison Plains 0
Mount Gilead 12, Cardington 2
Northland 18, Mifflin 5
Heath 3, Northridge 0
River Valley 9, North Union 4
Delaware 4, Worthington Killbourne 1
Grandview 18, West Jefferson 5
North Olmsted 7, Olmsted Falls 4
Bellbrook 5, Brookville 1
Allen East 7, Kenton 1
Lima Shawnee 10, Leipsic 6
Grafton Midview 8, Elyria Catholic 3
Medina 5, Elyria 3
Garfield Heights 5, Brush 1
Parma Normandy 5, Parma Valley Forge 4
Oberlin 5, Lutheran West 4
Parma Heights Holy Name 9, Villa Angela-St. Joseph 0
Port Clinton 8, Tiffin Columbian 1
Buckeye Central 2, Winford 1
Hopewell-Loudon 3, New Riegal 0
Arlington 2, Cory-Rawson 1
Lima Central Catholic 11, Delphos St. John's 0
Middletown Madison 4, Preble Shawnee 0
Milton-Union 11, Dixie 1
Oak Hills 10, Princeton 0
Fairfield 10, Colerain 5
Chaminade Julienne 12, Alter 5
Wooster 6, Clear Fork 2
Triway 6, Trusky Valley 5
Northwestern 6, Chippewa 5
West Holmes 9, Madison 8, 8 Innings
East Knox 4, Loudonville 1
Ashland 4, Orrville 2
Waynedale 6, Smithville 1
Tuslaw 2, Fairless 1
Centerville 5, Wayne 0
Troy 6, Piqua 4
West Carrollton 5, Fairborn 1