May 8th Daily Scoreboard
May 9, 2012
DIVISION I RANKED TEAM SCORES
No. 1 Grove City (20-2)
No. 2 Moeller (19-4)
No. 3 Strongsville (18-3)
No. 4 Anthony Wayne (19-1)
No. 5 Centerville (20-3)
No. 6 Massillon Jackson (16-2)
No. 7 Ashland (19-2)
No. 8 Hudson (18-2)
No. 9 Avon (19-3)
No. 10 St. Xavier (16-4)
No. 11 Toledo St. Johns(14-5)
No. 12 Walsh Jesuit (19-4)
No. 13 Brunswick (20-4)
No. 14 Mason (18-7-1)
No. 15 Chardon (19-2)
No. 16 Olentangy Orange (19-2)
No. 17 Elder (19-8)
No. 18 Mayfield (18-3) beat Lakewood 11-2.
No. 19 Brecksville Broadview Heights (18-5-1)
No. 20 Zanesville (20-5)
No. 21 Norwalk (21-4)
No. 22 Harrison (19-4)
No. 23 Willoughby South (17-6)
No. 24 Aurora (17-2)
No. 25 Westlake (16-6)
No. 26 Toledo St. Francis (15-4) beat Delta 12-7.
No. 27 Sandusky (18-7)
No. 28 Gahanna Lincoln (18-6)
No. 29 Anderson (15-5)
No. 30 North Canton Hoover (13-6)
No. 31 Loveland (17-7)
No. 32 Medina Highland (19-5)
No. 33 Akron Ellet (18-5)
No. 34 Ross (19-6)
No. 35 Springboro (18-4)
No. 36 Northmont (18-8) beat Dayton Belmont 27-0 in the D-1 tournament.
No. 37 Tecumseh (19-7)
No. 38 Pickerington North (14-3)
No. 39 Tri-Valley (20-3)
No. 40 Maumee (12-6-2)
No. 41 Youngstown Boardman (14-5)
No. 42 Kings (19-7)
No. 43 Shaker Heights (14-6)
No. 44 Thomas Worthington (18-7)
No. 45 Warren Howland (13-5)
No. 46 New Albany (15-7)
No. 47 Troy (17-8)
No. 48 Copley (13-6)
No. 49 North Royalton (14-7)
No. 50 St. Ignatius (14-9)
DIVISION II RANKED TEAM SCORES
No. 1 Defiance (23-1) beat Archbold 17-1 (5 inn). Junior Weston Rivers improved to 3-0 on the hill. Louisville recruit Anthony Kidston had a big day at the plate with 2 doubles, a homerun, and 7 RBI.
No. 2 Richmond Edison (21-3)
No. 3 Bellevue (21-4)
No. 4 Cambridge (22-5)
No. 5 Columbus DeSales (19-6)
No. 6 Wapakonetta (19-4) beat Elida 2-0 in the D-II tournament. Johnny Crawford threw a 2-hitter. Crawford improved to 7-0 on the season, posting his 5th shutout of the season. Crawford is on a 38 scoreless streak.
No. 7 Bryan (17-3) beat Paulding 14-0. Kelby Fruth threw a 1-hitter striking out 13. Junior Collin Bacon had a single, 2 triples and 3 RBI. Derek Hug had a single, double and 3 RBI.
No. 8 Gallia Acadamy (20-6)
No. 9 Tipp City Tippecanoe (18-6)
No. 10 Jonathan Alder (16-6)
No. 11 Big Walnut (20-5)
No. 12 Canton South (16-6)
No. 13 New Richmond (20-4) beat Cincinnati Hughes 11-0.
No. 14 West Holmes (16-5)
No. 15 Sheridan (17-7)
No. 16 Granville (19-4)
No. 17 Wauseon (15-4)
No. 18 Jefferson Area (15-5)
No. 19 Canfield (14-4-1)
No. 20 Tallmadge (14-7)
No. 21 Athens (15-4)
No. 22 Bellefontaine (13-5)
No. 23 Bethel-Tate (16-5)
No. 24 Triway (15-6)
No. 25 Ravenna (13-6)
DIVISION III RANKED TEAM SCORES
No. 1 Carlisle (23-2)
No. 2 Ontario (21-0)
No. 3 Grand Valley (22-0)
No. 4 Wheersburg (23-2)
No. 5 Millbury Lake (18-3-1)
No. 6 Madison Senior (21-4)
No. 7 CHCA (19-6)
No. 8 Canton Central Catholic (20-6) got upset in the D-3 tournament by Doylestown Chippwea 8-5.
No. 9 Summit Country Day (21-5)
No. 10 Portsmouth West (18-3)
No. 11 Bloom Carroll (19-4)
No. 12 Middletown Madison (18-4)
No. 13 Maderia (18-6)
No. 14 Coldwater (16-8)
No. 15 Versailles (19-6) beat New Paris National Trail 9-3.
No. 16 Piketon (19-7)
No. 17 Hillsdale (16-6)
No. 18 Lima Central Catholic (16-6) fell to Lima Shawnee 4-2.
No. 19 Garfield (14-4)
No. 20 Badin (16-7)
No. 21 Tuslaw (15-5)
No. 22 Adena (14-4)
No. 23 Independence (16-9) beat Brooklyn 10-0.
No. 24 Fredericktown (13-4)
No. 25 Zane Trace (14-5)
DIVISION IV RANKED TEAM SCORES
No. 1 Hopewell-Loudon (20-1)
No. 2 Defiance Tinora (20-3) shutout Continental 7-0 in the D-IV tournament. Unsigned Senior Tyler McKenney threw a no-hitter, walking 1 while striking out 10. Nate Beck had 2 single, triple and 2 RBI.
No. 3 Southern (23-0)
No. 4 Bethel (22-3)
No. 5 Minster (19-5)
No. 6 Buckeye Central (19-5)
No. 7 Sidney Lehman Catholic (18-5)
No. 8 Leipsic (21-3) beat Arlington 7-3.
No. 9 Steubenville CC (20-5)
No. 10 Delphos St. Johns (17-5) beat USV in D-IV tournament 9-0. Curtis Geise threw a 4-hitter, striking out 12.
No. 11 Newark Catholic (18-7)
No. 12 Seven Hills (17-5)
No. 13 Warren JFK (15-4)
No. 14 Cuyahoga Heights (16-4)
No. 15 Fairport Harding (18-4)
No. 16 Berlin Hiland (16-4)
No. 17 Cincinnati Christian (20-5)
No. 18 Seneca East (17-6)
No. 19 Arcanum (19-2)
No. 20 Christian Academy (20-5)
No. 21 Southeastern (16-1)
No. 22 Tuscarawas CC (13-5)
No. 23 Rittman (16-7)
No. 24 Edon (14-8)
No. 25 North Central (18-4) beat Edgerton 8-2 in the D-IV tournament. Kole Peterson went 6 innings, striking out 8. Trent Pilmore had a single, homerun and 5 RBI.
UNRANKED TEAMS
Ohio High School Tournament
Division I
Canal Winchester 13, Columbus Northland 1
Piqua 3, Trenton Edgewood 1
Middletown 8, Cincinnati Walnut Hills 0
Miamisburg 6, Riverside Stebbins 0
Hamilton 4, Hamilton Ross 3
Lebanon 3, Kettering Fairmont 0
Springfield 2, Sidney 0
Vandalia Butler 4, West Carrolton 1
Division II
Minerva 11, Cadiz Harrison Central 2
Columbus Eastmoor 7, Columbus Marion-Franklin 4
Utica 21, Columbus Linden McKinley 0
Newark Licking Valley 18, Columbus South 0
Columbus Watterson 12, Columbus Brookhaven 0
Tiffin Columbian 9, Bellville Clear Fork 2
Wilmington 2, Goshen 0
Eaton 3, Dayton Carroll 1
Columbus Beechcroft 8, Columbus Walnut Ridge 1
Bexley 10, Columbus Independence 0
Hebron Lakewood 6, Columbus Hamilton Township 0
Division III
St. Clairsville 11, Beverly Fort Frye 1
Zoarville Tuscarawas Valley 9, Lore City Buckeye Trail 1
Amanda-Clearcreek 6, Richwood North Union 2
Anna 5, Brookville 0
Camden Preble Shawnee 14, Dayton Stivers 1
Wellington 10, Oberlin 2
Ottawa-Glandorf 5, Van Buren 1
Division IV
Ottawa Hills 10, Toledo Christian 3
Sidney Fairlawn 4, Botkins 3
Covington 5, Houston 0
Russia 11, Mechanicsburg 1
Ansonia 9, Pleasant Hill Newton Local 3
Bradford 15, Cedarville 9
Union City Mississinawa Valley 13, Xenia Christian 4
Troy Christian 2, Lewisburg Tri-County North 0
Tree of Life 16, Morral Ridgedale 1
Worthington Christian 16, Gahanna Christian 1
Berlin Center Western Reserve 6, Lowellville 1
Regular Season
Convoy Crestview 12, Antwerp 1
Kenton 13, Hardin Northern 3
Miller City 7, Hicksville 4
New Bremen 3, Fort Recovery 1
St. Henry 15, New Knoxville 2
Pandora-Gilboa 5, Bluffton 1
Spencerville 3, Kalida 2
Southeast 6, Windham 3
Wellington 10, Oberlin 2