Daily Roundup: May 3-4-5 Games
May 5, 2013
Division I Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Mason | 20-0 blanked Middletown 10-0 |
2 | Moeller | 19-2 beat Elder 4-2 and Highlands, KY 7-2 |
3 | Walsh Jesuit | 17-4 fell to No. 22 St. Ignatius 5-4, beat Toledo St. John's 3-2, beat St. Xavier 2-1 |
4 | Centerville | 20-1 blanked Piqua 6-0 |
5 | Perrysburg | 17-1 blanked Napoleon 3-0 |
6 | Brecksville-Broadview Heights | 21-1 swept Holy Name 8-7 and 9-1 |
7 | Olentangy Orange | 18-3 beat Big Walnut 6-3, but lost to Upper Arlington 8-1 |
8 | Mentor | 13-3 blanked No. 30 Mayfield 8-0 and Willoughby South 9-0 |
9 | North Canton Hoover | 15-6 fell to No. 45 Uniontown Lake 4-2 and split with Ellet 5-1, 3-5 |
10 | Milford | 17-4 defeated Glen Este 7-5 |
11 | Hudson | 15-3 split with No. 39 Nordonia 7-10, 11-10 and beat No. 29 Shaker Heights 5-3 |
12 | Toledo St. Francis | 18-1 beat Clay 2-1, 13 innings and Toledo Waite 10-2 |
13 | Toledo St. John's | 11-3 beat No. 50 Findlay 7-6, fell to St. Xavier 14-2 and No. 3 Walsh Jesuit 3-2 |
14 | Pickerington North | 19-3 defeated No. 40 Gahanna Lincoln 11-1 |
15 | Amherst Steele | 17-4 beat Vermilion 8-3 |
16 | Watkins Memorial | 18-4 beat New Albany 5-1 and Akron Hoban 10-2, but fell to Westerville Central 7-2 |
17 | Anthony Wayne | 13-2 beat No. 36 Holland Springfield 7-1 and Oregon Clay 6-5 |
18 | Thomas Worthington | 18-6 beat Hilliard Davidson 8-7, but fell to Worthington Kilbourne 4-2 |
19 | Wadsworth | 18-4 split with Glen Oak 0-6 and 7-1 |
20 | Lakota East | 19-3 beat Oak Hills 5-3, Indian Hill 17-1 and Walnut Hills 6-5 |
21 | Norwalk | 21-3 fell to No. 48 Brunswick 8-5, but beat Mansfield Madison 3-2 |
22 | St. Ignatius | 15-6 beat No. 3 Walsh Jesuit 5-4, but fell to St. Xavier 6-3 |
23 | Grafton Midview | 14-5 swept Midpark 13-12, 3-2 |
24 | Lebanon | 17-5 beat Troy 8-1 and No. 37 Tecumseh 8-7 |
25 | Grove City | 18-7 beat Lancaster 10-0, St Edward 3-1 and Elder 7-1 |
26 | Olentangy | 17-5 beat Mount Vernon 9-8 and swept Westerville North 7-3, 3-1 |
27 | Dublin Jerome | 12-5 beat Westerville South 4-2 and Dublin Scioto 13-7, but fell to Dublin Coffman 10-1 |
28 | Lakewood | 17-4 blanked Westlake 7-0 |
29 | Shaker Heights | 11-6 fell to No. 11 Hudson 5-3 |
30 | Mayfield | 7-5 fell to No. 8 Mentor 8-0 |
31 | Stow-Munroe Falls | 13-4 beat Massillon 6-2 |
32 | Medina Highland | 16-6 beat Trinity 11-9 |
33 | Olentangy Liberty | 18-5 beat No 24. D-II Bellefontaine 10-8 and 9-6 |
34 | Wooster | 15-6 beat Ashland 5-2 |
35 | Aurora | 18-3 defeated Ravenna 10-9 and swept Solon 7-1 and 6-5 |
36 | Holland Springfield | 12-5 fell to No. 17 Anthony Wayne 7-1 |
37 | Tecumseh | 18-6 fell to No. 24 Lebanon 8-7 |
38 | Hamilton | 17-5 defeated Fairfield 9-4 |
39 | Nordonia | 16-6 split with No. 11 Hudson 10-7, 10-11 |
40 | Gahanna Lincoln | 16-9 fell to No. 14 Pickerington North 11-1 |
41 | Pickerington Central | 14-6 beat Groveport 20-5 and Hilliard Darby 9-4, but fell to St. Charles 6-4 |
42 | Eastlake North | 15-6 fell to Avon 5-1 |
43 | Northmont | 17-4 swept Vandalia Butler 14-2 and 9-4 |
44 | Austintown Fitch | 14-2 |
45 | Uniontown Lake | 15-4 beat No. 9 North Canton Hoover 4-2 |
46 | St. Charles | 13-4 fell to Watterson 7-2, but beat Canal Winchester 9-4 and No. 41 Pick Central 6-3 |
47 | Harrison | 17-5 beat Northwest 8-6, but fell to LaSalle 7-4 |
48 | Brunswick | 14-7 fell to Twinsburg 5-4 and No. 21 Norwalk 8-5 |
49 | Marysville | 14-7 beat Central Crossing 2-1 |
50 | Findlay | 14-5 fell to No. 12 Toledo St. John's 7-6 |
Division II Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Defiance | 18-1 blanked Van Wert 15-0 and Elmwood 11-0 |
2 | Sandusky Perkins | 21-0 defeated Milan Edison 14-4 |
3 | Tipp City Tippecanoe | 20-4 swept Fort Loramie 5-4 and 9-0 |
4 | Lexington | 17-2 beat No. 14 D-III Fredericktown 5-2 |
5 | Canton South | 14-4 |
6 | Gallipolis Gallia Academy | 19-3 |
7 | Wauseon | 14-3 |
8 | Bellevue | 14-5 fell to Tiffin Columbia 3-2 |
9 | Wapakoneta | 12-5 blanked St. Marys 2-0 |
10 | Harrison Central | 16-5 beat Steubenville 11-4 |
11 | Richmond Edison | 17-3 beat No. 22 Cambridge 3-1 |
12 | Miami Trace | 15-2 |
13 | Dover | 19-3 defeated Carrollton 12-2 |
14 | Eastwood | 13-3 beat Fostoria 11-6 |
15 | Bowling Green | 11-6 |
16 | Granville | 16-5 |
17 | New Richmond | 18-4 defeated Western Brown 5-3 |
18 | Bryan | 15-4 beat Edon 3-2 and swept No. 12 D-IV Ayersville 16-0 and 5-2 |
19 | Sparta Highland | 12-4 |
20 | Bexley | 16-6 |
21 | Columbus Watterson | 12-8 beat St. Charles 7-2 and Hilliard Bradley 12-6 |
22 | Cambridge | 12-6 fell to No. 11 Richmond Edison 3-1 |
23 | Jonathan Alder | 14-6 Blanked Grandview 7-0 |
24 | Bellefontaine | 13-7 fell to No. 32 D-I Olentangy Liberty 10-8 and 9-6 |
25 | Licking Valley | 15-5 fell to Hebron Lakewood 4-2 |
Division III Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Youngstown Ursuline | 15-0 |
2 | CHCA | 19-4 beat Summit Country Day 9-1 and Edgewood 3-2, but fell to Carlisle 4-6 |
3 | North Lewisburg Triad | 19-4 |
4 | Hamilton Badin | 17-5 beat Fairfield 4-3 and Purcell Marian 15-2 |
5 | Carlisle | 22-2 beat Edgewood 6-2 and No. 2 CHCA 6-4 |
6 | Waynesville | 18-2 beat Eaton 13-4 |
7 | Canton Central Catholic | 17-5 defeated Perry 8-7 |
8 | Coldwater | 17-4 beat New Knoxville 3-1 and split with Lima Bath 2-4, 4-1 |
9 | Cincinnati Maderia | 18-5 beat Deer Park 17-5 |
10 | Archbold | 16-3 defeated Ottawa Hills 5-3 |
11 | Wheelersburg | 18-4 fell to Ashland, KY 3-2 |
12 | Mansfield Ontario | 19-1 swept Cardington 10-0 and 15-0 |
13 | Independence | 16-2 |
14 | Fredericktown | 17-6 fell to No. 4 D-II Lexington 5-2 |
15 | LaGrange Keystone | 14-6 beat Willington 7-5 |
16 | Piketon | 17-5 beat Southeastern 5-1 and split with Eastern Brown 3-2 and 6-8 |
17 | Portsmouth West | 11-6 beat No. 16 D-IV Lucasville Valley 5-2 |
18 | Ottawa-Glandorf | 9-4 defeated Elida 2-1 |
19 | Liberty-Benton | 18-3 blanked Mohawk 6-0 |
20 | Lima Central Catholic | 13-8 fell to Parkway 10-0, but beat Miller City 10-6 |
21 | Bloom-Carroll | 15-4 defeated Amanda-Clearcreek 17-10 |
22 | Blanchester | 15-5 defeated Clermont Northeastern 7-6 |
23 | Patrick Henry | 14-4 run-ruled Leipsic 13-3 |
24 | Williamsport Westfall | 16-6 beat Huntington 5-3 and West Jefferson 4-2, but fell to Johnstown Monroe 2-8 |
25 | Oak Harbor | 11-7 |
Division IV Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Minster | 17-1 blanked Versailles 5-0 |
2 | New Middletown Springfield | 13-4 defeated Jackson-Milton 7-3 |
3 | Cincinnati Christian | 20-4 beat Miami Valley Christian 5-4 |
4 | St. Mary Central Catholic | 13-4 |
5 | Toronto | 16-3 |
6 | Tuscarawas Central Catholic | 11-2 |
7 | Newark Catholic | 13-6 defeated Heath 13-9, but fell to Mount Vernon 4-3 and 4-1 |
8 | Sidney Lehman Catholic | 12-5 |
9 | St. Henry | 17-4 blanked Fort Recovery 10-0 and swept Ansonia 24-0, 26-4 |
10 | Racine Southern | 20-5 beat Trimble 5-4 and split with Alexander 1-8 and 3-2 |
11 | Defiance Tinora | 8-5 |
12 | Defiance Ayersville | 12-5 beat Continental 5-2, but fell to No. 18 D-II Bryan 16-0 and 5-2 |
13 | Columbus Grove | 15-3 fell to Crestview 8-5, but beat Lima Senior 13-2 |
14 | Russia | 16-4 |
15 | Steubenville Catholic Central | 13-5 beat Shadyside 7-3 |
16 | Lucasville Valley | 10-7 fell to No. 17 D-III Portsmouth West 5-2 |
17 | Reedsville Eastern | 14-3 blanked Miller 10-0 and Federal Hocking 8-0 |
18 | Attica Seneca East | 13-2 |
19 | Symmes Valley Willow Wood | 13-2 |
20 | Berlin Hiland | 15-5 swept St. Thomas Aquinas 12-2, 7-0 and beat Copley 1-0 |
21 | Fisher Catholic | 15-7 defeated Berne Union 11-1 |
22 | Worthington Christian | 13-6 defeated Bishop Ready 6-2 |
23 | Whiteoak | 15-4 |
24 | Gibsonburg | 14-4 beat Fremont St. Joseph 10-5, but fell to Cardinal Stritch 6-3 |
25 | Edgerton | 13-7 defeated Pettisville 11-1 |