Daily Roundup: May 2 Games
May 3, 2013
Division I Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Mason | 19-0 |
2 | Moeller | 17-2 topped Turpin 5-4 |
3 | Walsh Jesuit | 15-3 |
4 | Centerville | 19-1 beat Troy 5-3 |
5 | Perrysburg | 16-1 |
6 | Brecksville-Broadview Heights | 18-1 defeated Olmsted Falls 9-5 |
7 | Olentangy Orange | 17-2 |
8 | Mentor | 11-2 defeated No. 48 Brunswick 2-1 |
9 | North Canton Hoover | 14-4 |
10 | Milford | 16-4 |
11 | Hudson | 14-3 |
12 | Toledo St. Francis | 15-1 blanked Maumee 7-0 |
13 | Toledo St. John's | 11-1 |
14 | Pickerington North | 18-3 beat Groveport 5-0 |
15 | Amherst Steele | 16-3 |
16 | Watkins Memorial | 17-3 beat Franklin Heights 13-3 |
17 | Anthony Wayne | 11-2 |
18 | Thomas Worthington | 18-5 fell to Central Crossing 10-8 |
19 | Wadsworth | 17-2 beat Copley 14-4 |
20 | Lakota East | 16-3 |
21 | Norwalk | 20-2 defeated No. 8 D-II Bellevue 5-2 |
22 | St. Ignatius | 13-5 |
23 | Grafton Midview | 10-5 blanked Bay 9-0 |
24 | Lebanon | 15-5 |
25 | Grove City | 15-7 |
26 | Olentangy | 14-5 fell to New Albany 5-2 |
27 | Dublin Jerome | 11-4 beat Worthington Kilbourne 7-2 |
28 | Lakewood | 14-2 topped Vermillion 4-1 |
29 | Shaker Heights | 8-3 |
30 | Mayfield | 6-4 |
31 | Stow-Munroe Falls | 12-5 |
32 | Medina Highland | 14-5 |
33 | Olentangy Liberty | 15-5 |
34 | Wooster | 10-5 |
35 | Aurora | 15-3 defeated Willoughby South 4-0 |
36 | Holland Springfield | 12-4 |
37 | Tecumseh | 18-5 defeated Greenon 13-5 |
38 | Hamilton | 15-5 fell to Kings 9-4 |
39 | Nordonia | 15-5 run-ruled Tallmadge 13-2 |
40 | Gahanna Lincoln | 15-6 |
41 | Pickerington Central | 12-5 topped Groveport Newark 12-11 |
42 | Eastlake North | 13-5 |
43 | Northmont | 15-4 beat Miamisburg 11-9 |
44 | Austintown Fitch | 13-2 |
45 | Uniontown Lake | 14-4 |
46 | St. Charles | 14-4 |
47 | Harrison | 13-3 |
48 | Brunswick | 10-7 fell to No. 8 Mentor 2-1 |
49 | Marysville | 13-6 |
50 | Findlay | 14-4 |
Division II Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Defiance | 16-1 fell to Toledo Central Catholic 9-8 |
2 | Sandusky Perkins | 20-0 |
3 | Tipp City Tippecanoe | 18-4 defeated Northwestern 7-0 |
4 | Lexington | 16-2 |
5 | Canton South | 14-4 fell to Carrollton 4-3 in 9 innings |
6 | Gallipolis Gallia Academy | 19-3 |
7 | Wauseon | 14-3 topped No. 10 D-III Archbold 4-2 |
8 | Bellevue | 13-4 fell to No. 21 D-I Norwalk 5-2 |
9 | Wapakoneta | 11-5 |
10 | Harrison Central | 13-4 |
11 | Richmond Edison | 14-3 |
12 | Miami Trace | 14-2 |
13 | Dover | 15-3 |
14 | Eastwood | 10-3 |
15 | Bowling Green | 10-5 |
16 | Granville | 13-4 |
17 | New Richmond | 15-4 |
18 | Bryan | 12-4 defeated Delta 9-3 |
19 | Sparta Highland | 12-4 beat North Union 6-2 |
20 | Bexley | 15-6 beat Whitehall 12-3 |
21 | Columbus Watterson | 10-7 |
22 | Cambridge | 12-5 |
23 | Jonathan Alder | 13-6 beat Bishop Hartley 5-0 |
24 | Bellefontaine | 13-5 defeated Benjamin Logan 13-3 |
25 | Licking Valley | 14-3 |
Division III Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Youngstown Ursuline | 15-0 defeated Canfield 8-4 |
2 | CHCA | 17-3 topped Summit County Day 2-1 |
3 | North Lewisburg Triad | 19-3 |
4 | Hamilton Badin | 15-5 defeated Wyoming 8-5 |
5 | Carlisle | 20-2 blanked Preble Shawnee 10-0 |
6 | Waynesville | 17-2 defeated Alter 3-1 |
7 | Canton Central Catholic | 16-5 blanked Timken 19-0 |
8 | Coldwater | 15-3 beat Van Wert 5-1 |
9 | Cincinnati Maderia | 17-5 defeated Indian Hill 15-4 |
10 | Archbold | 15-3 fell to No. 7 D-II Wauseon 4-2 |
11 | Wheelersburg | 12-3 |
12 | Mansfield Ontario | 15-1 |
13 | Independence | 16-2 defeated Kirtland 7-3 |
14 | Fredericktown | 14-4 |
15 | LaGrange Keystone | 13-6 fell to Firelands 5-3 |
16 | Piketon | 14-4 |
17 | Portsmouth West | 10-4 |
18 | Ottawa-Glandorf | 8-4 fell to Lima Shawnee 4-2 |
19 | Liberty-Benton | 17-3 blanked New Riegel 1-0 |
20 | Lima Central Catholic | 12-7 fell to Bluffton 6-3 |
21 | Bloom-Carroll | 14-4 run-ruled Fairfield Union 10-0 |
22 | Blanchester | 13-4 |
23 | Patrick Henry | 13-4 beat Swanton 7-5 |
24 | Williamsport Westfall | 14-5 |
25 | Oak Harbor | 11-7 |
Division IV Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Minster | 16-1 defeated Lima Bath 4-3 |
2 | New Middletown Springfield | 12-4 |
3 | Cincinnati Christian | 19-4 blanked Seven Hills 9-0 |
4 | St. Mary Central Catholic | 11-4 |
5 | Toronto | 16-3 beat Bridgeport 13-3 |
6 | Tuscarawas Central Catholic | 11-2 |
7 | Newark Catholic | 12-6 |
8 | Sidney Lehman Catholic | 12-5 fell to New Bremen 3-2 |
9 | St. Henry | 14-4 blanked Celina 4-0 |
10 | Racine Southern | 18-4 fell to River Valley 3-2 |
11 | Defiance Tinora | 8-5 defeated Hicksville 12-7 |
12 | Defiance Ayersville | 11-3 blanked Antwerp 2-0 |
13 | Columbus Grove | 12-2 |
14 | Russia | 16-4 blanked Anna 1-0 |
15 | Steubenville Catholic Central | 12-5 |
16 | Lucasville Valley | 10-6 |
17 | Reedsville Eastern | 12-3 |
18 | Attica Seneca East | 13-2 |
19 | Symmes Valley Willow Wood | 13-2 |
20 | Berlin Hiland | 10-5 |
21 | Fisher Catholic | 14-8 beat Worthington Christian 9-4 |
22 | Worthington Christian | 11-5 |
23 | Whiteoak | 12-3 |
24 | Gibsonburg | 12-3 |
25 | Edgerton | 12-7 fell to Holgate 2-0 |