Daily Roundup: April 30-May 1 Games
May 2, 2013
Division I Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Mason | 19-0 beat Princeton 10-0 and Colerain 5-1 |
2 | Moeller | 16-2 defeated St. Xavier 6-4 |
3 | Walsh Jesuit | 15-3 split with NDCL 1-2 and 10-3 |
4 | Centerville | 18-1 beat Fairmont 18-1 |
5 | Perrysburg | 16-1 beat Toledo Start 4-0 and Maumee 7-4 |
6 | Brecksville-Broadview Heights | 17-1 defeated Berea 12-2 |
7 | Olentangy Orange | 17-2 fell to Big Walnut 6-5 |
8 | Mentor | 10-2 fell to Strongsville 8-7 |
9 | North Canton Hoover | 14-4 fell to No. 45 Uniontown Lake 5-2 |
10 | Milford | 16-4 beat Kings 8-0, but fell to Glen Este 5-4 |
11 | Hudson | 14-3 split with No. 31 Stow 1-3 and 2-1 |
12 | Toledo St. Francis | 14-1 blanked Lima Senior 19-0 |
13 | Toledo St. John's | 11-1 beat Oregon Clay 7-5 |
14 | Pickerington North | 17-3 beat Reynoldsburg 21-8 and No. 40 Gahanna Lincoln 3-2 |
15 | Amherst Steele | 16-3 defeated Olmsted Falls 4-1 |
16 | Watkins Memorial | 16-3 beat No. 26 Olentangy 2-1 and New Albany 7-1 |
17 | Anthony Wayne | 11-2 beat Napoleon 4-2 |
18 | Thomas Worthington | 18-4 beat Marysville 8-7 but fell to Hillard Davidson 4-3 |
19 | Wadsworth | 16-2 split with Tallmadge 3-0 and 3-4 |
20 | Lakota East | 16-3 beat Fairfield 11-5 |
21 | Norwalk | 19-2 defeated Sandusky 10-9 |
22 | St. Ignatius | 13-5 beat St. Edward 6-4 and Kenston 7-2 |
23 | Grafton Midview | 9-5 run-ruled Rocky River 13-3 |
24 | Lebanon | 15-5 swept Fairborn 10-5 and 15-1 |
25 | Grove City | 15-7 beat Pick Central 9-7 but fell to Lancaster 6-5 |
26 | Olentangy | 14-4 fell to No. 16 Watkins Memorial 2-1 |
27 | Dublin Jerome | 10-4 fell to Westerville South 6-5 |
28 | Lakewood | 13-2 |
29 | Shaker Heights | 8-3 |
30 | Mayfield | 6-4 fell to Twinsburg 7-2 |
31 | Stow-Munroe Falls | 12-5 split with No. 11 Hudson 3-1 and 1-2 |
32 | Medina Highland | 14-5 fell to No. 39 Nordonia 4-1 |
33 | Olentangy Liberty | 15-5 beat Westland 15-2 and Dublin Coffman 8-0 |
34 | Wooster | 10-5 split with No. 4 D-II Lexington 3-7 and 5-2 |
35 | Aurora | 13-3 |
36 | Holland Springfield | 12-3 beat Northview 8-7 |
37 | Tecumseh | 17-5 fell to Bellefontaine 5-4 and beat Sidney 3-1 |
38 | Hamilton | 15-4 beat Colerain 17-6 and Middletown 5-4 |
39 | Nordonia | 13-5 defeated No. 32 Highland 4-1 |
40 | Gahanna Lincoln | 15-6 fell to No. 14 Pickerington North 3-2 |
41 | Pickerington Central | 11-5 fell to Grove City 9-7 but beat Groveport 15-1 |
42 | Eastlake North | 13-5 beat Euclid 2-1 and Lakeside 6-0 |
43 | Northmont | 14-4 split with Beavercreek 1-5 and 5-2 |
44 | Austintown Fitch | 13-2 |
45 | Uniontown Lake | 14-4 beat No 9 D-I North Canton Hoover 5-2 and No. 13 D-II Dover 12-11 |
46 | St. Charles | 14-4 |
47 | Harrison | 13-3 |
48 | Brunswick | 10-6 |
49 | Marysville | 13-6 fell to Thomas Worthington 8-7 but defeated Central Crossing 2-1 |
50 | Findlay | 14-4 defeated Whitmer 9-6 |
Division II Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Defiance | 16-0 defeated St. Mary's 7-1 |
2 | Sandusky Perkins | 20-0 beat Port Clinton 12-2 and No. 4 D-IV St. Mary's Central Catholic 3-1 |
3 | Tipp City Tippecanoe | 17-4 fell to Shawnee 2-0 |
4 | Lexington | 16-2 split with No. 34 D-I Wooster 7-3 and 2-5 |
5 | Canton South | 14-3 beat Carrollton 8-6 |
6 | Gallipolis Gallia Academy | 19-3 fell to Warren 5-4 and beat Portsmouth 4-1 |
7 | Wauseon | 13-3 defeated Edon 13-2 |
8 | Bellevue | 13-3 fell to Galion 5-4 |
9 | Wapakoneta | 11-5 defeated No. 18 D-III O-G 6-4 |
10 | Harrison Central | 13-3 |
11 | Richmond Edison | 11-3 |
12 | Miami Trace | 14-2 topped Washington Court House 2-1 |
13 | Dover | 15-3 fell to No 45 D-I Uniontown Lake 12-11 |
14 | Eastwood | 10-3 defeated Elmwood 12-0 and Rossford 11-5 |
15 | Bowling Green | 8-4 |
16 | Granville | 13-4 beat No. 20 Bexley 8-6 |
17 | New Richmond | 15-4 |
18 | Bryan | 11-4 blanked Liberty Center 7-0 |
19 | Sparta Highland | 10-3 beat Elgin 6-1 and Mount Gilead 5-0 |
20 | Bexley | 14-6 fell to No. 16 Granville 8-6 |
21 | Columbus Watterson | 10-7 fell to DeSales 6-4 |
22 | Cambridge | 12-5 defeated Zanesville 7-3 |
23 | Jonathan Alder | 12-6 fell to London 6-1 |
24 | Bellefontaine | 12-5 beat Tecumseh 5-4 |
25 | Licking Valley | 14-3 defeated Heath 4-3 |
Division III Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Youngstown Ursuline | 14-0 defeated Aquinas 6-0 |
2 | CHCA | 16-3 defeated Withrow 11-5 |
3 | North Lewisburg Triad | 19-3 defeated Mechanicsburg 4-3 |
4 | Hamilton Badin | 14-5 defeated McNicholas 14-5 |
5 | Carlisle | 19-2 beat Middletown Madision 10-2 and Northridge 6-1 |
6 | Waynesville | 16-2 beat Milton-Union 13-3 and Preble Shawnee 11-1 |
7 | Canton Central Catholic | 15-5 fell to Mooney 8-1 |
8 | Coldwater | 14-3 fell to No. 1 D-IV Minster 2-0 |
9 | Cincinnati Maderia | 16-5 fell to Wyoming 6-5 |
10 | Archbold | 15-2 defeated Stryker 13-9 |
11 | Wheelersburg | 12-3 |
12 | Mansfield Ontario | 15-1 beat Bucyrus 15-1 and Wynford 10-2 |
13 | Independence | 12-2 |
14 | Fredericktown | 14-4 |
15 | LaGrange Keystone | 13-5 beat Fairview 9-5 |
16 | Piketon | 14-4 defeated Paint Valley 11-6 and Zane Trace 1-0 |
17 | Portsmouth West | 10-4 |
18 | Ottawa-Glandorf | 8-3 fell to No. 9 D-II Wapakoneta 6-4 |
19 | Liberty-Benton | 16-3 blanked No. 13 D-IV Columbus Grove 8-0 but fell to Van Buren 5-1 |
20 | Lima Central Catholic | 12-6 defeated Allen East 12-0 but fell to Lima Shawnee 17-7 |
21 | Bloom-Carroll | 13-4 defeated Logan Elm 10-2 |
22 | Blanchester | 13-4 |
23 | Patrick Henry | 12-4 defeated McComb 6-1 |
24 | Williamsport Westfall | 14-5 beat Zane Trace 6-5 and Adena 8-1 |
25 | Oak Harbor | 11-7 fell to Clyde 10-1 and Margaretta 10-6 |
Division IV Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Minster | 15-1 defeated No. 8 D-III Coldwater 2-0; beat New Bremen 16-3 |
2 | New Middletown Springfield | 12-4 beat Jackson-Milton 6-5 |
3 | Cincinnati Christian | 18-4 defeated New Miami 16-3 and Seven Hills 9-1 |
4 | St. Mary Central Catholic | 11-4 beat Margaretta 5-4 but fell to No. 2 D-II Perkins 3-1 |
5 | Toronto | 15-2 |
6 | Tuscarawas Central Catholic | 11-2 |
7 | Newark Catholic | 12-6 beat Lakewood 12-3 |
8 | Sidney Lehman Catholic | 12-4 |
9 | St. Henry | 13-4 defeated Parkway 2-1 |
10 | Racine Southern | 16-3 |
11 | Defiance Tinora | 7-5 defeated No. 25 Edgerton 1-0 |
12 | Defiance Ayersville | 10-3 beat Wayne Trace 9-1 |
13 | Columbus Grove | 12-2 fell to No. 19 D-III Liberty-Benton 8-0 |
14 | Russia | 15-4 |
15 | Steubenville Catholic Central | 10-4 |
16 | Lucasville Valley | 10-6 |
17 | Reedsville Eastern | 10-2 |
18 | Attica Seneca East | 13-2 |
19 | Symmes Valley Willow Wood | 11-2 |
20 | Berlin Hiland | 10-5 |
21 | Fisher Catholic | 13-8 run-ruled Millersport 14-4 |
22 | Worthington Christian | 11-5 |
23 | Whiteoak | 12-3 |
24 | Gibsonburg | 12-3 defeated Arcadia 18-7 |
25 | Edgerton | 12-6 fell to No. 11 Tinora 1-0 |