Daily Roundup: April 23 Games
April 24, 2013
Division I Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Mason | 14-0 |
2 | Moeller | 13-2 defeated St. Xavier 14-1. |
3 | North Canton Hoover | 12-1 |
4 | Brecksville-Broadview Heights | 13-0 |
5 | Hudson | 12-1 beat Cuyahoga Falls 8-7. |
6 | Walsh Jesuit | 12-2 defeated Padua Franciscan 6-0. |
7 | Pickerington North | 12-2 beat Pickerington Central 9-0. |
8 | Toledo St. John's | 7-1 |
9 | Centerville | 13-1 beat Springfield 8-0. |
10 | Perrysburg | 10-1 |
11 | Olentangy Orange | 14-1 |
12 | Milford | 11-3 beat Anderson 5-3 |
13 | Amherst Steele | 11-2 |
14 | Watkins Memorial | 11-3 beat Big Walnut 2-0. |
15 | Stow-Munroe Falls | 9-3 |
16 | Thomas Worthington | 14-2 beat Dublin Coffman 10-7. |
17 | Nordonia | 12-3 beat Tallmadge 6-4. |
18 | Mentor | 7-1 |
19 | Gahanna Lincoln | 14-5 |
20 | Grafton Midview | 5-3 |
21 | Lebanon | 11-3 defeated West Carrollton 8-1. |
22 | Grove City | 11-5 |
23 | Wadsworth | 14-1 beat Copley 8-5. |
24 | Brunswick | 10-3 |
25 | Lakewood | 12-1 |
26 | Strongsville | 5-2 |
27 | Olentangy | 13-2 beat Franklin Heights 8-1. |
28 | Toledo St. Francis | 9-1 |
29 | Lakota East | 12-3 beat Colerain 11-0. |
30 | St. Ignatius | 8-5 |
31 | Dublin Jerome | 7-3 beat Westerville North 2-1 |
32 | Olantangy Liberty | 11-3 |
33 | Loveland | 10-4 |
34 | Shaker Heights | 7-3 |
35 | Westlake | 7-4 |
36 | Mayfield | 5-3 |
37 | Marysville | 9-4 beat Westland 11-1. |
38 | Medina Highland | 9-4 |
39 | Fairfield | 7-3 |
40 | Maumee | 4-3 |
41 | Norwalk | 14-2 beat Tiffin Columbian 9-1. |
42 | Elder | 7-6 |
43 | Aurora | 12-3 defeated West Geauga 13-7. |
44 | Holland Springfield | 8-3 |
45 | Findlay | 9-3 |
46 | Harrison | 10-2 |
47 | Tecumseh | 14-3 defeated Stebbins 9-0. |
48 | Lakewood St. Edward | 6-5 |
49 | Talawanda | 11-4 beat Fairfield 7-4. |
50 | Hamilton | 9-4 beat Princeton 17-6. |
Division II Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Defiance | 11-0 defeated No. 23 (D-III) Ottawa-Glandorf 5-0. |
2 | Sandusky Perkins | 11-0 |
3 | Tipp City Tippecanoe | 14-2 defeated No. 6 Bellefontaine 8-0. |
4 | Canton South | 12-1 beat Louisville 3-0. |
5 | Wauseon | 9-1 up 5-1 to No. 20 (D-III) Millbury Lake, game suspended top 4th. |
6 | Bellefontaine | 9-3 fell to No. 3 Tippecanoe 8-0. |
7 | Lexington | 13-1 beat Mansfield Madison 9-3. |
8 | Bellevue | 11-2 defeated Sandusky 7-1. |
9 | Gallipolis Gallia Academy | 13-1 |
10 | Wapakoneta | 9-4 blanked Celina 10-0. |
11 | Harrison Central | 12-2 |
12 | Richmond Edison | 10-2 |
13 | Bowling Green | 8-2 |
14 | Miami Trace | 9-1 |
15 | Dover | 10-1 |
16 | Sparta Highland | 7-2 |
17 | Franklin | 10-3 |
18 | Notre Dame-Cathedral Latin | 5-3 |
19 | West Holmes | 7-5 |
20 | Columbus Watterson | 8-5 beat Columbus St. Francis DeSales 4-1. |
21 | Bexley | 10-3 |
22 | New Richmond | 11-4 |
23 | Cambridge | 9-4 |
24 | Licking Heights | 11-2 |
25 | Goshen | 11-3-1 |
Division III Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | CHCA | 11-2 defeated Bethel-Tate 5-1. |
2 | Youngstown Ursuline | 8-0 |
3 | North Lewisburg Triad | 13-2 |
4 | Cincinnati Maderia | 14-3 |
5 | Canton Central Catholic | 13-3 beat Indian Valley 5-1. |
6 | Waynesville | 12-1 defeated Dixie 4-1. |
7 | Carlisle | 15-1 beat Bellbrook 13-3. |
8 | Wheelersburg | 11-2 |
9 | Coldwater | 11-2 beat For Recovery 12-2 |
10 | Archbold | 10-2 |
11 | Fredericktown | 12-3 defeated Centerburg 10-0. |
12 | Mansfield Ontario | 12-1 |
13 | Hamilton Badin | 10-4 |
14 | LaGrange Keystone | 9-4 |
15 | Versailles | 13-3 |
16 | Independence | 9-2 |
17 | New London | 12-1 |
18 | Piketon | 10-4 defeated Unioto 6-5. |
19 | Williamsport Westfall | 10-5 beat Paint Valley 3-0. |
20 | Millbury Lake | 6-4 down 5-1 in top 4th to No. 5 (D-II) Wauseon. |
21 | Bloom-Carroll | 10-4 fell to Jonathan Alder 13-6. |
22 | Blanchester | 9-2 |
23 | Ottawa-Glandorf | 7-2 fell to No. 1 (D-II) Defiance 5-0. |
24 | Liberty-Benton | 9-1 |
25 | Patrick Henry | 8-3 |
Division IV Team Rankings | ||
Rank | Team | Record |
1 | Minster | 10-1 |
2 | New Middletown Springfield | 9-1 |
3 | Sidney Lehman Catholic | 9-4 |
4 | Cincinnati Christian | 12-4 |
5 | Newark Catholic | 9-3 fell to Licking Valley 5-4. |
6 | St. Mary Central Catholic | 6-3 |
7 | St. Henry | 9-2 defeated Delphos St. John's 11-1. |
8 | Toronto | 14-1 |
9 | Racine Southern | 12-2 fell to Athens 6-3. |
10 | Mogadore | 6-2 |
11 | Tuscarawas Central Catholic | 7-2 |
12 | Defiance Tinora | 4-5 |
13 | Defiance Ayersville | 5-3 defeated No. 23 Edgerton 7-3. |
14 | Columbus Grove | 8-1 beat Fort Jennings 11-1. |
15 | Steubenville Catholic Central | 8-4 |
16 | Lucasville Valley | 8-5 |
17 | Reedsville Eastern | 9-2 |
18 | Gibsonburg | 9-1 |
19 | Attica Seneca East | 11-2 |
20 | Lowellville | 8-3 |
21 | Berlin Hiland | 6-4 |
22 | Troy Christian | 4-0 |
23 | Edgerton | 9-5 fell to No. 13 Defiance Ayersville 7-3. |
24 | Whiteoak | 8-3 |
25 | Columbus Tree of Life | 8-4 fell to Fairfield Chrisitan 12-3 |
OTHERS:
Lima Central Catholic 14, Kalida 4
Lima Bath 5, St. Marys 0
Lima Shawnee 6, Kenton 2
Van Wert 6, Elida 4
Allen East 10, Lima Senior 4
Ottoville 7, Leipsic 0
Valley View 10, Northridge 4
Waynesfield-Goshen 17, Hardin Northern 9
Pandora-Gilboa 8, Arcadia 6
Paulding 18, Continental 6
North Central 10, Pettisville 0
Evergreen 15, Toledo Waite 0
Oakwood 21, Brookville 1
Monroe 5, Eaton 4
Fenwick 8, Edgewood 1
Wyoming 12, Roger Bacon 5
LaSalle 3, McNicholas 2
Shawnee 4, Kenton Ridge 3
Graham 10, Greenon 4
Urbana 5, Benjamin Logan 1
Indian Lake 8, Northwestern 0
New Miami 9, Seven Hills 5
Landmark 10, St. Bernard 0
Summit Country Day 8, Winton Woods 0
Taylor 7, Riverview East 4
Miami Valley Christian 7, Finneytown 5
Batavia 7, Mariemont 4
Indian Hill 10, Deer Park 0
Butler 7, Piqua 4
Greenville 5, Troy 4
Springboro 13, Fairborn 3
Miamisburg 6, Xenia 5
Northmont 16, Fairmont 10
Sidney 11, Trotwood-Madison 1
Kings 6, Turpin 5
Glen Este 15, Amelia 1
Xenia Christian 14, Thurgood Marshall 4
Dayton Christian 17, Middletown Christian 1
Huntington 1, Adena 0
Zane Trace 14, Southeastern 0
West Branch 8, Salem 1
Alliance 10, Marlington 0
Carrollton 4, Minerva 3
Jackson 13, McKinley 0
Perry 9, Boardman 0
Lake 3, GlenOak 2
Malvern 14, Heritage Christian 3
Sandy Valley 17, Newcomerstown 6
Green 15, Revere 5
Northwest 6, Kidron Central Christian 1
Southeast 12, East Canton 0
Chippewa 5, Lake Center Christian 2
Cleveland Benedictine 3, Lake Catholic 0
Swanton 5, Delta 3
Lancaster 14, Groveport 2